صفحهٔ اصلی

از آزادپدیا، دانشنامه آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Welcome to azapedia fa.png

دربارهٔ آزادپدیا
آزادپدیا دانشنامه‌ای آزاد و کاربرمحور است که توسط بازدیدکنندگان نگارش و مدیریت می‌شود. در این دانشنامه همه می‌توانند مقاله بنویسند، ویرایش کنند و درجه و دسترسی‌های متعدد از کاربر تا مدیریت را به دست آورند. شما می‌توانید دانشنامه‌نویسی را از خودآموز آزادپدیا فرابگیرید.


مقاله برگزیده
برج آزادی تهران.jpeg

تهران پرجمعیت‌ترین شهر ایران و پایتخت این کشور، مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. این شهر با ۸ میلیون ۶۹۴ هزار تن جمعیت، پرجمعیت‌ترین شهر غرب آسیا و بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان است که در سال ۱۲۶۵ هجری شمسی به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد.

درباره ریشه نام تهران اختلاف نظر وجود دارد اما عقیده‌ی غالب این است که نام تهران متشکل از دو کلمه ته (پایین) و ران (دامنه) می‌باشد و از آنجایی که این شهر در پایین دامنه رشته کوه‌های البرز قرار دارد، تهران به "پایین دامنه" معنا می‌شود.


مقاله هفته
قله کوه دماوند.jpg

دماوند کوهی مرتفع در شمال ایران در قسمت مرکزی رشته کوه البرز و جنوب دریای خزر است که عنوان بلندترین کوه ایران و بلندترین کوه آتشفشانی جنوب غرب آسیا را دارد. دماوند که به بام ایران معروف است، در تاریخ اساطیری ایران نقش و جایگاه برجسته‌ای دارد.

ارتفاع قله دماوند ۴۶۶۱ متر است که آن را در ردهٔ دوازدهم بلندترین قلّه‌های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می‌دهد. دماوند یک کوه آتشفشانی مطبّق است که عمدتاً در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده و نسبتاً جوان است.فعّالیّت‌های آتش‌فشانی این کوه در حال حاضر محدود به تصعید گازهای گوگردی است. آخرین فعالیت‌های آتشفشانی این کوه مربوط به ۳۸۵۰۰ سال قبل بوده‌است.


مقاله روز
تصویر ماهواره‌ای از خلیج فارس.jpg
خلیج‌ فارس نام آبراهی پراهمیت در آسیای غربی و منطقه خاورمیانه است که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه‌جزیره عربستان قرار دارد. مساحت خلیج‌فارس ۲۳۷٬۴۷۳ کیلومتر مربع است و پس از خلیج مکزیک و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان به‌شمار می‌آید.