قزوین

از آزادپدیا، دانشنامه آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسجد جامع قزوین

شهر قزوین مرکز استان قزوین و از شهرهای صنعتی کشور است که در غرب تهران واقع شده است. بنای اولیه ی این شهر را با نام کشوین به شاپور اول نسبت داده اند. کاوش های باستان شناسی در منطقه نشان می دهد آغاز یکجانشینی در قزوین به هزاره هفتم قبل از میلاد می رسد. معابد، مجسمه ها، انبارهای غلات و گارگاه های صنعتی و نیز منازل مسکونی برجای مانده نشان از این تمدن دیر پای دارد. شهر قزوین به عنوان گذرگاه طبرستان و دریای خزر دارای موقعیت ویژه ای بوده است.

قزوین به علت وجود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغستان در اطراف شهر و نیز بوستان ۱۴۰۰ هکتاری و بی نظیر باراجین در سال ۱۳۹۲ عنوان شهر پاک ایران را گرفت. این شهر از دیرباز جایگاه خوشنویسان به نامی نظیر میرعماد قزوینی بوده است به همین دلیل قزوین را پایتخت خوشنویسی ایران زمین نام گذاری کرده اند. شهر قزوین از قطب های صنعتی بزرگ کشور محسوب می شود.

این شهر هم چنین دارای معادن بزرگ مس، سرب، روی و گچ می باشد. وجود اقوام گوناگون فارس، کرد، لر، ترک و تات حکایت از تنوع قومیتی قزوین دارد. زبان رایج مردم منطقه فارسی است اما برخی به زبان های لری، تاتی، مراغی، ترکی و رمانلویی سخن می گویند. قابل ذکر است اصلی ترین منطقه تات نشین ایران قزوین است که بیشتر آن ها در شهرستان تاکستان ساکن هستند. قزوین در زمان حکومت صفوی پایتخت ایران بوده است به همین دلیل با داشتن تعداد زیادی از اماکن و موزه های تاریخی ۲۱ درصد آثار تاریخی ملی ثبت شده کشور را در بر دارد.

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

از جمله جاذبه های شهر قزوین حمام قجر، کاخ چهلستون و امامزاده حسین است.  ره آورد شهر پسته، باقلوا و شیرینی می باشد. از مراسم خاص قزوین طبق کشی است. جشن فندق، جشن انار، جشن تیرگان، نوروزخوانی و پنجاه بدر از دیگر مراسم این منطقه به شمار می آید. استقرار طولانی مدت قومیت های مختلف باعث ایجاد انواع صنایع دستی در منطقه شده است. از جمله آن ها جاجیم بافی، مسگری، گره چینی، آینه کاری، جوراب بافی، پایپه ماشه، سرمه دوزی، چادر شب، مقرنس، نقاشی روی سرامیک و سفال، سفال، سرامیک و سفال نقش بر جسته می باشد. قزوین به علت داشتن جاذبه های تاریخی و باغستان های اطراف و داشتن موقعیت ترانزیتی و نیز نزدیکی به یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های استان به نام قلعه ی الموت همه ساله جاذب گردشگران زیادی است. ازجمله امکانات اقامتی منطقه هتل البرز، هتل مرمر و می باشد که دارای امکاناتی نظیر پارکینگ، رستوران و غیره جهت رفاه گردشگران می باشد.